1500 TL ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo

MAKALELER

BERGAMOT ÇAYININ FAYDALARI

Bergamot Çayının Faydaları

Bergamot Çayı Hakkında Bilgiler.
Oswego çayı, arı balsamı ve bergamut çayı olarak da bilinen bergamot çayı bergamot bitkisinin kurutulmuş yapraklarından, tohumundan veya kabuğundan hazırlanır, soğuk ya da sıcak olarak tüketilebilir. Başta şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim sistemi problemleri olmak üzere öksürüğe ve sinüs sorunlarına da iyi gelmektedir. Yaklaşık 100 yıllardır çay formunda kullanılan bergamot, portakal kokusuna benzer bir kokuya sahiptir. Amerika yerlileri arasında popüler olan bitki yetiştiği bölgeye göre pembe, mor, beyaz ve kırmızı çiçeklere sahiptir.

Bergamot Çayının Faydaları
İyice demlenmiş bergamot yapraklarının buharını solumak baş ağrısı, sinüs sorunları, öksürük, grip ve mide bulantısına iyi gelir. Çayını içmek aşırı yeme sonrası oluşan şişkinliği, mide ağrısını ve diğer mide rahatsızlıklarını hafifletir. Ateş ve titremeyle birlikte görülen hastalıkların belirtilerini azaltır. Etkili bir idrar sökücüdür ve fazla suyu atmanıza yardımcı olur. Bergamot otu aromatik antiseptik özelliği ile duş jellerinden parfümlere kadar pek çok kozmetik üründe kullanılmaktadır. Bakteri oluşumunu önlediği için uzun süre saklanması gereken etlerin korunması amacıyla kullanılmaktadır.

Bergamot Çayı Nasıl Hazırlanır?
Bergamot çayı aynı normal çay gibi hazırlanabilir. Kaynayan suya bir kaç çay kaşığı bergamot yaprağı atın ve demlenmesini bekleyin. Ateşin üzerinde aldıktan sonra içmeden önce 5 dakika daha bekleyin. Bergamot bitkisinin yapraklarından, kabuğundan ve tohumundan çay yapılabilmektedir. Demleme süresi bitkinin hangi bölgesini kullandığınıza bağlı olarak bir miktar uzayabilir.
Eğer bitkinin tohumunu ya da kurutulmuş yapraklarını kullanıyorsanız demliğe 2 çay kaşığı atabilirsiniz. Kabuk kullanıyorsanız 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. Bergamot çayına daha fazla aroma katmak için bal veya birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Demleme süresini ne kadar uzun tutarsanız çay o kadar kuvvetli bir tada sahip olacaktır.

Bergamot Çayının Yan Etkileri
Diğer bitkilerde olduğu gibi bergamot çayını da uzun sürelerde yüksek dozlarda kullanırsanız bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkiler arasında rahim kasılmalarını, adet düzensizliklerini sayabiliriz. Bu nedenle bergamot çayını molalarla tüketmelisiniz. Örneğin bir hafta boyunca içtikten sonra bir hafta ara verebilirsiniz. Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmez. Soğuk algınlığı nedeniyle kullanıyorsanız hastalığın belirtilerini hafifletmek için 3-4 günden uzun süreler kullanmayın. Alternatif tedavi yöntemlerini kullanmaya başlamadan önce ya da kullanırken herhangi bir yan etkisini gördüğünüzde mutlaka doktorunuza danışın. Her faydaları bilinen bitki her insan için uygun olmayabilir. Düzenli ilaç kullananların bu bitkilerin ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorundan öğrenmesi gerekir.